החוק החדש להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה: טיפול במחלה או הקלה על הסימפטום ? 

 

 

בחודש יולי הקרוב ייצא לדרכו חוק חדש להסדרת התדיינויות בסכסוכי משפחה. אם נהיה יותר מדויקים, מטרתו האמיתית של החוק היא למנוע התדיינות בסכסוכי משפחה, לפחות למשך חודש וחצי. בתקופה זו אמורים בני המשפחה המסוכסכים לקיים ארבעה מפגשי מידע, היכרות ותיאום (מהו"ת). הפרוצדורה פשוטה למדי: טופס קצר הכולל פרטים בסיסיים בלבד ימולא על ידי מי מבני הזוג שיפתח בהליך. הפניה תועבר מיידית לצד השני ותיקבע פגישה ראשונה. 

המפגשים יתקיימו בשירות הסיוע הציבורי של משרד הרווחה, שמרבית המועסקים בו הם עובדים סוציאליים. לאחר המפגשים הללו, ניתן יהיה להעריך אם יש אפשרות לגשר בין בני המשפחה או שאין אפשרות כזו. אם כן,  יופנו בני המשפחה לגישור או לכל מסלול אחר שתוצאתו תהיה הסכם. אם לא, יוכלו להגיש תביעות. הזכות להחליט אם לפנות לבית הדין הדתי או לבית המשפט האזרחי, תינתן למי שפתח בהליך.

בתיאוריה, הרעיון שבני משפחה מסוכסכים יעצרו בחריקת בלמים לפני שיתנגשו בערכאות, הוא רעיון מבורך. גם הכוונות טובות. יוזמות החוק, חברות הכנסת מיכאלי ומועלם, יודעות לספר על הצלחה גדולה במדינות בהן חלה חובת גישור לפני פתיחה בהליכים.

 כשעוברים מן התיאוריה למעשה, הדברים נראים קצת אחרת. הסיבה לכך היא פשוטה: בישראל, ההתדיינות בסכסוכי משפחה מתנהלת תחת שיטה ביזארית, הכלאה בין שתי מערכות משפט השונות זו מזו באופן קיצוני, הן בתפיסת העולם, הן בסדרי הדין והן לגבי מי שיושב בדין ומכריע בסכסוך שבין בני המשפחה.

הכפילות הזאת בין מערכת המשפט האזרחית לבין מערכת המשפט הדתית, היא הבעיה האמיתית. היא הגורם העיקרי לכך שהליכי גירושין בישראל קשים כל כך, אלימים כל כך  וגורמים נזק רב כל כך. ולא, אין מדובר רק במונופול של הרבנות הראשית על נישואין וגירושין של יהודים בישראל. מדובר על כך שבתנאים מסוימים, הרבנות רשאית לדון גם בכל העניינים הנלווים לגירושין, כמו רכוש, מזונות, ענייני הורות וכד'. כך מיוצרת המוטיבציה לזגזג בין הערכאות על מנת למקסם את התועלת עד תום.

קשה להבין מדוע, עד היום, לא נמצא פתרון לבעיה כל כך קשה ומהותית הפוגעת בכל כך הרבה משפחות. פתרונות קיימים למכביר, חלקם פשוטים מאוד לביצוע מבחינה טכנית והוצעו אף במסגרת חקיקתו של החוק הזה.  אבל – ככל הנראה – הפתרונות  קשים לביצוע מבחינה פוליטית.

אם כך, פתרון למחלה לא נמצא והחוק החדש אמור להקל על הסימפטום, מעין כדור "אקמול" להורדת החום ולהפחתת כאב הראש...   

מה הם, אם כן, סיכויי ההצלחה של החוק החדש? תלוי את מי שואלים. על פניו, נוסח החוק מציב שורה ארוכה של בעיות מהותיות הידועות לכל העוסקים בתחום.

אבל, מאחר שהחוק לא פותר את הבעיה העיקרית, יש להנמיך בהתאמה גם את הציפיות. סביר להניח, כי ניתן יהיה להצביע על גידול במספר המשפחות שיסדירו את הסכסוך בהסכם עוד לפני תחילת ההליכים. אבל, השאלה המהותית העומדת מנגד היא האם ייגרם נזק למשפחות שימשיכו בהליכים ומה יהיה שיעור הניצול לרעה של החוק על ידי המתדיינים. פה מדובר כבר בעניין פחות מדיד. מאחר שיוזמות החוק התחייבו לבצע מעקב וניטור אחר החוק ותוצאותיו,   לא נותר אלא לסמוך על כך שהדבר ייעשה בצורה מקצועית ועניינית.   

ע   |   En

GlobalEx         טל: 03-6760602

ת.ד. 7639, רמת גן מיקוד 52176

פרלמן גלעדי, משרד עורכי דין ונוטריון    |    רחוב כצנלסון 7 א, רמת השרון, 4724007    |    טלפון: 03-6206338, פקס': 03-6206334    |    דואר אלקטרוני: perlmangiladi@gmail.com

ע   |   En